Uroczystość nadania imienia Papuszy czytelni multimedialnej

Opublikowano: 2023-04-14 18:15

Dnia 14 kwietnia 2023r. odbyła się w naszej szkole niezwykle ważna uroczystość. Świętowaliśmy nadanie imienia Papuszy czytelni multimedialnej. Mieliśmy też przyjemność przekazać informację, że dnia 27 września 2022r. pan minister kultury i dziedzictwa narodowego nadał pani Randii Bronisławie Korsun Srebrny Medal „ Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Dyrektor naszej szkoły pan Waldemar Parszyk powitał przybyłych gości oraz przedstawił ciekawą prezentację ukazującą całą historię kryjącą się za samym powstaniem czytelni oraz wyborem patronki.  W naszym spotkaniu uczestniczyło wielu znamienitych gości, którzy życzliwie i z wyrazami uznania wypowiadali się o inicjatywie nadania imienia Papuszy naszej czytelni multimedialnej.

Z przyjemnością gościliśmy pana Lecha Zagłobę- Zyglera -Wiceprzewodniczącego Rady Miasta Bydgoszczy, panią Katarzynę Zwierzchowską -Przewodniczącą Komisji ds. Promocji Miasta i Współpracy z Zagranicą, pana Szymona Róg- Radnego Rady Miasta Bydgoszczy Okręgu Okole, panią Magdalenę Buschmann- Dyrektora Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Bydgoszczy, panią Jadwigę Zagert- Dyrektora BBFO w Bydgoszczy, pana Jana Dopierałę- Przewodniczącego Rady Osiedla Okole, pana Roberta Ciszewskiego- Zastępcę Przewodniczącego Rady Osiedla Okole, pana Dariusza Zgrabskiego- Pełnomocnika Kujawsko- Pomorskiego Wojewody ds. mniejszości narodowych, panią Barbarę Weigl- dr hab. prof. Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, Starszyznę Romską, społeczność romską wraz z państwem Marleną i Tadeuszem Krzyżanowskimi- Asystentami ds. Edukacji Romskiej.

Gościliśmy również przedstawicieli bydgoskich szkół: pana Marka Dobuckiego- Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 37, panią Małgorzatę Gowor- Wicedyrektora Szkoły Podstawowej nr 37, panią Dorotę Wojtysiak- nauczyciela Szkoły Podstawowej nr 37, pana Wojciecha Murawskiego- Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 45, panią Emilię Witczak- Dyrektora Branżowej Szkoły I Stopnia nr 6 Specjalnej, panią Ewę Ankiewicz- Jasińską- Dyrektora Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1, panią Alicję Kruzel- Dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 3, panią Grażynę Dziedzic- Dyrektora III Liceum Ogólnokształcącego, panią Mirosławę Karpińską- Dyrektora Przedszkola nr 68, panią Aleksandrę Gulbinowicz- Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 35, pana Michała Przybylskiego- Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 64, panią Iwonę Albińską- nauczyciela Szkoły Podstawowej nr 37 oraz panią Karen Kucharską- nauczyciela Szkoły Podstawowej nr 45.

Licznie przybyli również nauczyciele, rodzice i uczniowie ze Szkół Podstawowych nr 37, 45 i 10. Dzieci recytowały wiersze Papuszy, śpiewały piosenki Randii oraz grały na instrumentach.

Gościem specjalnym byli „Cygańscy Książęta Wnukowie Don Wasyla”, którzy swoim występem uświetnili naszą uroczystość. Wraz z nimi wystąpił również Don Wasyl, który złożył życzenia z okazji święta nadania imienia Papuszy czytelni multimedialnej.

Życzenia oraz wyrazy uznania przekazał listownie również Kujawsko- Pomorski Kurator Oświaty.

Pan Rafał Bruski Prezydent Miasta Bydgoszczy objął honorowym patronatem uroczystość.

Zgromadzeni goście mogli także podziwiać pokonkursową wystawę prac uczniów podsumowującą Miejski Konkurs Plastyczny pt. „Pieśń cygańska z Papuszy głowy ułożona”. Po wystawie oprowadzała pani Marta Bukolt- kurator wystawy. W samej czytelni multimedialnej nastąpiło uroczyste odsłonięcie płaskorzeźby przedstawiającej Papuszę.

Wspaniała uroczystość nadania imienia Papuszy czytelni multimedialnej w Szkole Podstawowej nr 10 im. Jana Kochanowskiego z Oddziałami Sportowymi pozwoliła na niezwykłe, a jakże zwyczajne spotkanie nas wszystkich- Polaków, Romów oraz przedstawicieli innych narodowości, w atmosferze wzajemnej tolerancji, ciekawości oraz radości.