Bezpieczeństwo w sieci
Cyfrowy świat zmienia się bardzo szybko i często trudno jest nadążyć za nowymi zjawiskami pojawiającymi się online. Pragniemy naszym uczniom, nauczycielom i rodzicom zaproponować poradnik „ABC cyberbezpieczeństwa” !
Rodzice i nauczyciele warto skorzystać ze scenariuszy, wiebinarów, poradników i kursów
e-lerningowych np. „Zrozumieć FOMO” oraz „Sharenting. Czy warto mieć rodzinny album
w sieci?”.Młodsze dzieci mogą wziąć udział w kursie „Przygody Profesora i N@tki, czyli jak mądrze korzystać z internetu” oraz obejrzeć edukacyjne kreskówki z serii „Krasnoludki 2.0”
i „Owce w sieci”. Dla starszych uczniów polecamy np. kursy dotyczące cyberprzemocy, jak bronić się przed hejtem czy artykuł „10 rad, jak dbać o bezpieczeństwo w sieci”.
Poradnik zawiera wskazówki w zakresie stosowania skutecznych sposobów zabezpieczania się przed cyberzagrożeniami.
Znajdziecie w nim 157 ułożonych alfabetycznie haseł wiedzy dotyczących z jednej strony wirtualnych zagrożeń, a z drugiej – dobrych praktyk i cyfrowych nawyków, przybliża takie zjawiska jak child grooming, quishing, malware, scam a także odpowiada na podstawowe pytania, jak choćby - jak utworzyć silne hasło.
Jest podzielony na cztery kluczowe dla użytkownika internetu obszary:
• Cyberbezpieczeństwo: hasła takie jak cyberstalking, fake news, FOMO, kradzież tożsamości, niebezpieczne kontakty, oszustwa internetowe, sharenting, trolling w sieci czy vishing, a więc definicje ważnych zjawisk i zagrożeń online.
• Higiena cyfrowa: pigułki wiedzy, które podpowiadają, jak zadbać o równowagę online–offline i zdrowe nawyki – np. filtry kontroli rodzicielskiej, JOMO, social media sabbatical, offline challenge.
• Profilaktyka: porady, jak bronić się przed zagrożeniami w sieci – definicje dotyczące np. aktualizacji, kopii zapasowych, oprogramowania antywirusowego, uwierzytelniania dwuskładnikowego i zabezpieczeń biometrycznych.
• Wsparcie: hasła zawierające numery linii pomocowych i adresy punktów kontaktowych – m.in. CERT, Dyżyrnet.pl, helpline, incydent bezpieczeństwa.
Definicje zostały opatrzone obszerną bibliografią: odnośnikami do ciekawych i pomocnych materiałów, które w bardziej szczegółowy sposób objaśniają omawiane zagadnienia.
Poradnik „ABC cyberbezpieczeństwa” można pobrać bezpłatnie z TEJ STRONY.