Finał Bydgoskiego Grantu Ekologicznego

Opublikowano: 2023-11-10 17:47

W dniu 6 listopada 2023 r. odbył się finał Bydgoskiego Grantu Ekologicznego - projektu "Wszyscy chcą żyć, wszyscy chcą pić" - rola wody w przyrodzie oraz życiu człowieka. Koordynatorem projektu była pani Małgorzata Berendt - nauczyciel geografii, biologii i przyrody. Bydgoski Grant Ekologiczny jest bardzo ważną inicjatywą i ogromnym wsparciem dla szkół. Powstał z inicjatywy Prezydenta Miasta Bydgoszczy. Przyznanie Grantu wiąże z ufundowaniem nagród rzeczowych oraz pomocą finansową przy organizacji przedsięwzięć o charakterze ekologicznym.

 
Działania zrealizowane w ramach projektu:
- wykonywanie pomiarów meteorologicznych w klasach 7-8
przeprowadzenie warsztatów z obsługi stacji meteorologicznych w klasach 1-3 „Jak przewidywać opady atmosferyczne?”
- zakupiony został zbiornik na deszczówkę i konewki dla przedszkola oraz klas 1-3 w celu zbierania wody opadowej i podlewania naszego szkolnego ogródka ekologicznego
wykorzystanie roślin wspierających retencję wody, zbiórka nasion;
- konkurs na najciekawsze poidełko dla ptaków dla klas 1-3, wygrała klasa 1c. Nagrodą były wspaniałe warsztaty ornitologiczno-plastyczne z panem Dawidem Kilonem.
- w klasach 7-8 odbyły się wykłady prowadzone przed doktora Mirosława Więcława z Wydziału Geografii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy na temat „Jak magazynować wodę w mieście”
- w klasach 4-6 odbyły się bardzo ciekawe warsztaty połączone z grą terenową prowadzone przez koło naukowe studentów geografii UKW GEOSFERA. Temat tych zajęć to „Problem suszy od ogółu do szczegółu”
- z klasą czwartą wybraliśmy się do Muzeum Wodociągów
- we współpracy z Wydziałem Geografii UKW przygotowano dla szkół średnich praktyczne karty pracy „Przyczyny, skutki, sposoby walki z suszą w powiecie bydgoskim”
- w klasach zerowych oraz 1-3 odbył się szkolny konkurs plastyczny „sposoby oszczędzania wody”
- w klasach 7-8 odbył się szkolny konkurs o hydrologii.
- Zorganizowano również międzyszkolny konkurs fotograficzny "WODA OPADOWA W MIEŚCIE" na poziomie szkół podstawowych. W tym konkursie udział wzięła szkoła podstawowa numer 30, 13, 40 oraz Zespół Szkół Specjalnych nr 30 oraz nasza szkoła.
 
Na spotkaniu finałowym prezentowane prace konkursowe w Szkolnej Galerii O KOLE, rozdano nagrody rzeczowe laureatom oraz posłuchano ciekawych wykładów. Między innymi o problemie suszy przygotowanym przez RZGW "Wody Polskie" oraz "Jak ptaki radzą sobie z suszą" prowadzonym przez panią Monikę Wójcik-Musiał z Towarzystwa Przyrodniczego "KAWKA". 
 
W spotkaniu udział wzięli również:
Pani Beata Brzozowską-Michałek z Wydziału Zintegrowanego Rozwoju i Środowiska Urzędu Miasta w Bydgoszczy
Doktor Nauk o Ziemi w zakresie geografii, klimatolog Mirosław Więcław z Wydziału Geografii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
Przedstawiciel studenckiego koła naukowego GEOSFERA Pai Anna Kolimaga
Przedstawiciele Rady Rodziców i samorządu szkolnego
oraz uczniowie – laureaci konkursów wraz z opiekunami i rodzicami.
 
Współczesny świat stawia nam wiele różnych wyzwań w kwestii ekologii. Choć na co dzień zapewne o tym nie myślimy, nasz wpływ na środowisko jest większy niż nam się wydaje. Sposoby na ekologiczne życie na co dzień są bardzo proste. Skoro możemy zadbać o swoje zdrowie, figurę i stan konta, być może warto dopisać do listy naszych postanowień jeszcze jedną rzecz. Czy zatem jesteśmy gotowi być bardziej eko już dziś? Pamiętajmy, wybór należy do nas...