Grupa 0a [13]

Opublikowano: 2020-06-05 20:11, Numer artykułu: 28845 , Autor: H.Koźmińska

8- 10 czerwca 2020

Dzień dobry. Witam Państwa i witam drogie Dzieci. Zgodnie z informacją podaną przez Ministra Edukacji Narodowej pana Dariusza Piontkowskiego wiemy, że do końca roku szkolnego nie będzie powrotu do nauczania w szkole. Tak więc kontynuujemy nauczanie zdalne. Przyszedł już czas na temat wakacyjnych podróży- nasze podróże będą odbywały się palcem po mapie.

 

Poniedziałek.

Temat wakacji rozpoczniemy od wykonania papierowej łódki wg instrukcji, KP cz.4 s.60. Wykonamy łódki, aby rozmawiać o wakacjach nad morzem. Skorzystajmy z mapy, aby wskazać dzieciom Morze Bałtyckie. Posłuchamy oczywiście piosenki związanej z wakacjami “Niech żyją wakacje”, która być może jest dobrze znana Rodzicom i będzie rodzinne śpiewanie. https://www.youtube.com/watch?v=BauTov9xmZY

Porozmawiajmy z dziećmi nt treści piosenki.Następnie zainspirujmy dzieci do ćwiczeń w dokładaniu (dodawaniu) i odkładaniu (odeimowaniu) różnych przedmiotów dostępnych w domu. Na pewno świetnym materiałem do przeliczania są nakrętki od butelek lub klocki. Proszę, aby dzieci opowiadały o tym co robią. Np mam 4 nakrętki/klocki, dokładam 5 nakrętek/klocków, teraz mam razem ...- dzieci prawdopodobnie przeliczą wszystkie nakrętki/klocki jeszcze raz, to jest naturalna czynność na tym poziomie edukacji, ważne jest, aby przeliczały tyle razy ile tego potrzebują, jeżeli są dzieci, które od razu znają wynik, to możemy spróbować, aby operowały większą liczbą przedmiotów. Następnie ćwiczenia w odkładaniu przedmiotów np. mam 10 nakrętek/klocków, odkładam, zabieram 3 nakrętki/ klocki, zostało 7 nakrętek/ klocków. Oczywiście dzieci mogą stosować sformułowanie dodaję, odejmuję, równa się, jednakże w tym momencie najważniejsze jest, aby dzieci rozumiały- uwewnętrzniały sobie to co wykonują. Proszę, aby dzieci manipulowały, przeliczały, doświadczały tyle razy ile tego potrzebują. Proponuję teraz wykonanie pracy plastycznej wakacje nad morzem.

 

Wtorek.

Utrwalamy piosenkę “Niech żyją wakacje”. Dzisiaj “pojedziemy palcem po mapie” w góry. Proszę wskazać na mapie dzieciom pasma górskie w Polsce. Wybierzmy się teraz w podróż w Tatry w barwach czterech pór roku, a towarzyszyć nam będzie piękna, góralska muzyka. Zapraszam do obejrzenia przepięknej prezentacji. https://www.youtube.com/watch?v=1DH_ZDapVzM Zapraszam do wykonania przestrzennej pracy plastycznej nt gór. Przygotowujemy farby plakatowe, pędzelek, kartkę zwykłą, kartkę z bloku technicznego, klej. Dzieci gniotą papier i formują z pogniecionego papieru pasmo górskie, przyklejają je na kartkę bloku technicznego. Malują farbami plakatowymi na różne odcienie brązu, malują drzewa iglaste u podnóża gór. Można skorzystać z prezentacji i pomalować góry w wybranej przez dziecko porze roku. Proszę kontynuować ćwiczenia matematyczne w dokładaniu (dodawaniu) i odkładaniu (odejmowaniu) przedmiotów.

 

Środa.

Utrwalamy piosenkę “Niech żyją wakacje” i tworzymy do niej zabawę rytmiczną. Dzisiaj zwrócimy uwagę na środki lokomocji, którymi można podróżować w czasie wakacji. Proszę, aby dzieci nakleiły obok obrazków środków lokomocji, obrazki odpowiednich miejsc- KP.

cz.4 s.62. Proszę o pokolorowanie na dole kart wakacyjnego pociągu. Jak pociąg to koniecznie zabawa rodzinna ze śpiewem “Jedzie pociąg z daleka”. Popatrzmy jak piękne zakątki są w naszym kraju.https://www.youtube.com/watch?v=ekz6i58kVpI. Teraz przejdziemy do zadania plastycznego “Wakacyjny pociąg”. Nasze wagoniki to będą kartki, najlepiej z bloku technicznego. Kształt koła odrysowujemy od nakrętek od słoików, odpowiednio duże do wielkości kartki. Jeżeli mamy to może być czarna kartka, lub pomalujemy koła czarną farbą plakatową. Każda kartka - wagonik to będzie podróż w inny rejon, inspirujemy się pokolorowanym pociągiem z Kart Pracy. Wybieramy 3- 4 miejsca, w które chcielibyśmy pojechać. No i oczywiście musi być “ciuchcia”- prosty kształt do wycięcia dla dzieci.

 

 

Życzę Państwu i Dzieciom pięknych, wakacyjnych marzeń.

Oczywiście pamiętamy o tym, że określony reżim sanitarny cały czas obowiązuje.

Pozdrawiam gorąco.

Małgorzata Zywert