INFORMATOR o egzaminie ósmoklasisty od roku szkolnego 2024/2025

Egzamin ósmoklasisty 2025. Zmiany

Egzamin ósmoklasisty 2025

Co się zmieni? Nowe wymagania

Egzamin ósmoklasisty 2025 - jakie zmiany czekają uczniów ósmych klas? Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała nowe wymagania. Ma to związek z tym, że od 1 września 2024 r. w szkołach będzie realizowana "odchudzona" o ok. 20 proc. podstawa programowa kształcenia ogólnego.

Egzamin ósmoklasisty 2025 - jakie zmiany?

Od 1 września 2024 r. w szkołach będzie realizowana uszczuplona o ok. 20 proc. podstawa programowa kształcenia ogólnego. W związku z tym uczniów czekają zmiany podczas egzaminów.

Od nowego roku szkolnego będą one przeprowadzane znów w oparciu o wymagania podstawy programowej, a nie - jak w ostatnich latach - wymagania egzaminacyjne wprowadzone w związku z pandemią COVID-19.

Z jakich przedmiotów ósmoklasiści będą zdawali egzamin w 2025 r.?

Uczniowie ósmych klas przystępują do egzaminu z trzech przedmiotów obowiązkowych, tj.:

• języka polskiego,
  • matematyki,
  • języka obcego nowożytnego.

Uczniowie nie będą wybierali czwartego przedmiotu na egzaminie.

Egzamin ósmoklasisty 2025 z języka polskiego. Co się zmieni?

Egzamin z języka polskiego 2025, podobnie jak w poprzednich latach, będzie się składał z dwóch części. Pierwsza część arkusza będzie zawierać dwa teksty (literacki i nieliteracki, z zastrzeżeniem, że tekst literacki nie musi być fragmentem lektury obowiązkowej) oraz zadania do nich, w tym zadania dotyczące treści i problematyki lektur obowiązkowych. Z kolei druga część to wypracowanie. Uczeń będzie wybierać jeden temat spośród dwóch podanych w arkuszu; możliwe formy wypowiedzi: rozprawka, opowiadanie (formy obecne na każdym egzaminie ósmoklasisty od 2019 r.) oraz przemówienie (forma wskazana w Informatorze z 2017 r.).

Nowością jest jednak rozszerzenie form, które mogą znaleźć się podczas egzaminu. Sprawdzona może być umiejętność redagowania krótkich form wypowiedzi, jak: zaproszenie, ogłoszenie, życzenia czy podziękowanie.

Lista lektur obowiązkowych na egzamin ósmoklasisty 2025

W latach 2025-2028 uczniowie będą mogli odwoływać się do dowolnej lektury z listy obowiązkowej z podstawy programowej z 2017 r., w tym również do tych, które zostały usunięte z podstawy programowej z 2024 r. Lista lektur, do których można się odwołać, zostanie opublikowana w Informatorze oraz na każdym arkuszu egzaminacyjnym (jak dotychczas).

Zadania w pierwszej części arkusza mogą dotyczyć lektur obowiązkowych z klas IV-VI (pozycji poznawanych w całości) z klas VII-VII (wszystkich lektur omawianych na tym etapie edukacyjnym).

Na egzaminie ósmoklasisty w 2025 r. będzie obowiązywać więcej lektur obowiązkowych. Uczniowie muszą znać takie powieści, jak choćby "Hobbit, czyli tam i z powrotem", "Chłopcy z Placu Broni", "Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa", "Balladyna", "Kamienie na szaniec", "Dziady cz. II", "Mały Książę", "Zemsta".

CKE wymaga również, by uczniowie mieli wiedzę także z krótkich utworów literackich, które były omawiane w całości lub poznawane podczas zajęć we fragmentach. Mowa tutaj m.in. o "Latarniku" czy "Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza czy "Reducie Ordona", "Panu Tadeuszu" i "Świteziance" Adama Mickiewicza.

Zmiany na egzaminie ósmoklasisty 2025 z matematyki

CKE zapowiada też zmiany w arkuszu egzaminacyjnym z matematyki. Planuje się powrót do formatu arkusza egzaminacyjnego stosowanego w roku 2019 i 2020. Oznacza to, że na egzaminie z matematyki będzie:

• 15 zadań zamkniętych (jak w latach 2021-2024)
  • 6 zadań otwartych (w latach 2021-2024 w arkuszu były 4 zadania otwarte).

Zadań zatem będzie więcej niż w latach 2021-2024, a maksymalna liczba punktów możliwych do zdobycia to 30 punktów (jak w roku 2019 i 2020).

Od roku 2025 r. w przypadku egzaminu ósmoklasisty z matematyki planuje się wdrożyć e-ocenianie.

Język obcy nowożytny na egzaminie ósmoklasisty w 2025 r. Co się zmieni?

Jak informuje CKE, nie planuje się zmian w formacie arkusza egzaminacyjnego stosowanego w latach 2021-2024. Arkusz będzie składał się z pięciu części: rozumienie ze słuchu, rozumienie tekstów pisanych, znajomość funkcji językowych, znajomość środków językowych, wypowiedź pisemna.

Odsetek punktów za rozwiązanie zadań otwartych to ok. 40 proc.

W części sprawdzającej umiejętność tworzenia wypowiedzi pisemnej uczeń tworzy tekst w formie e-maila lub wpisu na blog o długości od 50 do 120 wyrazów. Z kolei oczekiwany średni poziom biegłości językowej (zgodnie z podstawą programową z 2024 r.): A2 (A2+ w zakresie rozumienia tekstu).

Informatory o egzaminie ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów są zamieszczane na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej https://cke.gov.pl/egzamin-osmoklasisty/informatory/

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Informatory o egzaminie ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów: