IV SPOTKANIE Z KULTURĄ ROMSKĄ

Opublikowano: 2024-04-25 19:11

Dnia 17.04.2024r. Szkoła Podstawowa nr 10 im. Jana Kochanowskiego z Oddziałami Sportowymi była współorganizatorem IV SPOTKANIA Z KULTURĄ ROMSKĄ wraz z Zespołem Szkół nr 32 w Bydgoszczy
Szkoła Podstawowa nr 61 im. Bohaterów Westerplatte, Szkołą Podstawowa nr 37 im. Henryka Sienkiewicza z Oddziałami Sportowymi, Zespołem Szkół nr 16 im. Mariana Turwida oraz fundacją Państwa Marleny, Tadeusza Bosmana Krzyżanowskich. Podczas festiwalu powitał nas chór szkolny Zespołu Szkół nr 16. Wprowadzenia w kulturę Romską swoim występem dokonała pani Iwona Sadowska. Zaprezentował nam się zespół romski „ Jamaro Sweto”. Historię i tradycje Romów mogliśmy poznać dzięki prelekcji pana Andrzeja Grzymały-Kazłowskiego. Nauczyciele wraz z uczniami Zespołu Szkół nr 16 przygotowali zajęcia warsztatowe dla innych uczniów, podczas których mogliśmy bliżej poznać kulturę Romów. Szkoła Podstawowa nr 10 przygotowała miejski konkurs plastyczny pt.: „CYGAŃSKA PODRÓŻ PRZEZ LASY, POLA MIASTA I WSIE”. Podczas obchodów IV SPOTKANIA Z KULTURĄ ROMSKĄ nastąpiło rozstrzygnięcie tego konkursu. Zwycięzcą zostały wręczone nagrody. Odbył się  również konkurs recytatorski poświęcony twórczości poetki romskiej Papuszy. Uczennice Szkoły Podstawowej nr 10 i nr 37 zaprezentowały wiersze poetki romskiej Bronisławy Wajs „Papuszy”. Laureaci konkursu zostali nagrodzeni przez organizatorów.