Język obcy dla zabieganych, czyli jak uczyć się, kiedy nie masz dużo wolnego czasu??

Opublikowano: 2024-01-25 19:42

Znajomość języków obcych i umiejętność sprawnego posługiwania się nimi to marzenie wielu osób. Najskuteczniejszym sposobem, by osiągnąć cel jest systematyczna nauka w szkole ale również możliwość uczęszczania np. na zajęcia do szkoły językowej. Co jednak zrobić, jeśli nie masz zbyt wiele czasu ani ochoty, by przemierzać miasto w drodze do wybranej szkoły językowej i spędzać tam kolejne godziny wyjęte ze swojego dnia?
Są na to różne sposoby. Oto proste wskazówki, jak wypełnić sobie dzień językiem
obcym. Wystarczy 10, 15 minut dziennie, by zobaczyć pierwsze efekty.
Co możesz zrobić?

1. Wykorzystaj portale społecznościowe, polub ciekawy fanpage lub dołącz do interesującej Ciebie grupy, która jest poświęcona nauce języka obcego. Przecież i tak codziennie przeglądasz portale społecznościowe, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby choć raz dziennie zajrzeć do grupy związanej z nauką języka. Tam zawsze administrator zamieszcza ciekawe posty i można nauczyć się wielu interesujących rzeczy.

2. Obserwuj strony poświęcone nauce języka i śledź kanały na youtube, które wydają się dla Ciebie przystępne i pomocne w nauce.

3. Zmień język w urządzeniach elektronicznych i portalach, z których korzystasz. Wówczas łatwiej zapamiętasz pewne zwroty a z czasem będziesz swobodnie poruszać się w oprogramowaniu przedstawionym w języku obcym. Dzięki temu nauczysz się przydatnego i często używanego słownictwa.

4. Zainstaluj wybraną aplikację do nauki słówek, np. Duolingo, Quizlet, Memrise. Kilka minut dziennie powtórek słownictwa wystarczy, by systematycznie poszerzać swą wiedzę. Jeśli wolisz tradycyjne metody-korzystaj z fiszek, przyklejaj w różnych miejscach w domu kolorowe karteczki z nazwami przedmiotów, kóre Cię otaczają
    na co dzień.

5. Słuchaj podcastów i piosenek w języku obcym. Nie musisz od razu wszystkiego rozumieć, ale dzięki temu osłuchasz się z akcentem i wymową. Warto również korzystać z programu Lirycs training-przydaje się do ćwiczenia właściwej wymowy
    i kształtowania słuchu językowego.

6. Myśl w języku obcym oraz zwracaj uwagę na otaczające Cię słownictwo. Angielski jest wszędzie!!!

7. Podziel naukę na drobne zadania-przecież nie od razu Kraków zbudowano!!

8. Połącz naukę z przyjemnością i zabawą-oglądaj bajki w języku obcym, słuchaj piosenek, graj w gry online, które dają możliwość międzynarodowych relacji
    i wymiany zdań, ucz się słówek, które są dla Ciebie przydatne.

9. Wykorzystuj każdą szansę, jaka się nadarzy. Siedzisz w restauracji i czekasz na danie główne? Przejrzyj kartę dań w języku angielskim. Kupujesz jakiś produkt spożywczy? Sprawdź, czy nie ma na nim składu po angielsku lub opisu przygotowania krok po kroku.

Nie bój się kontaktu z obcokrajowcami-jest ich co raz więcej wokół nas. Mimo wszystko-ciesz się z nauki języków obcych i nie traktuj jej jako przykrej konieczności.
Pamiętaj-lepiej poświęcić na naukę kilka minut dziennie niż nie robić kompletnie nic
i kierować się ciągle wymówką „nie mam czasu”.  Przede wszystkim uwierz w siebie!! Myśl pozytywnie i do dzieła!! Chcieć to móc! A więc………. Powodzenia!!

Opracowała:
                                                                                    Magdalena Mentel-Sobiechowska