Język polski dla 5a [12]

Opublikowano: 2020-05-03 20:59

Dla 5a

4.05 poniedziałek

Ćwiczenia ortograficzne – wielkie i małe litery.

Pamiętajcie: imiona i nazwiska piszemy wielką literą, ale pseudonimy i przezwiska również.

W tytułach książek wielka litera jest na początku, dalej piszemy małe, chyba, że występuje w tytule nazwa własna, wtedy oczywiście piszemy ją wielką literą.

W tytułach czasopism jest coś do zapamiętania – w tytułach, które się odmieniają, piszemy każdy wyraz dużą literą (z wyjątkiem spójników i przyimków), w tytułach nieodmiennych (np. „Dookoła świata”, „Poznaj swój kraj”, „Nad poziomem morza”) piszemy tylko pierwszą literę wielką.  W nazwach geograficznych składających się z kilku słów pamiętajcie o metodzie „łapki” , o której mówiłam już wiele razy (jeśli zakrywamy jedną część nazwy łapką i ta nazwa pozostaje zrozumiała i używana, wtedy ten zakryty wyraz małą literą, ten drugi dużą, np. Morze Bałtyckie i morze Bałtyk).

Zapamiętajcie też, że mówimy małą literą i wielką literą, NIE: z małej lub z wielkiej litery.

A teraz wyrazy do nauczenia:

Morze Bałtyckie, morze Bałtyk, „Gazeta Wyborcza”, „Dziennik Wybrzeża”, „Dookoła świata”, „Porwanie Baltazara Gąbki”, Szkoła Podstawowa nr 10 im. Jana Kochanowskiego w Bydgoszczy, Polak, język polski, historia, hotel, hotel „Pod orłem”, Polskie Koleje Państwowe (PKP), „Czterej pancerni i pies”, jezioro Śniardwy, jezioro Jeziorak, Czarna Hańcza, Mount Everest, Czomolungma, Ziemia (planeta), ziemia, Księżyc (ciało niebieskie), księżyc, Burek, Mikuś, Marek Piegus, Pałac Kultury i Nauki.

Zadanie dziś nietypowe. Proszę obejrzeć jeden odcinek „Porwania Baltazara Gąbki”. Do napisania jest streszczenie tego odcinka – na ocenę do 14.05.

 

5.05, wtorek

Prasa – co i jak?

Przeczytaj ze strony 272 wiadomości o prasie. Zrób notatkę – to zadanie nie jest na ocenę. Zapamiętaj tylko, kto co robi przy powstawaniu gazety.

 

6.05, środa

Dziennik, tygodnik, miesięcznik, kwartalnik.

Te nazwy czasopism wskazują, jak często się ukazują. Zapisz, jak często wydaje się:

Dziennik -

Tygodnik -

Miesięcznik -

Kwartalnik –

Co to jest rocznik? Zapytaj dorosłych lub „wujka Google”. Zapisz definicje.

 

7.05, czwartek

Jak zbudowany jest artykuł prasowy?

Wypisz elementy artykułu prasowego (s. 274 w podręczniku). Zapamiętaj je, przydadzą się do następnego zadania, zrobisz je jutro.

 

8.05, piątek

Gazeta Piątkowa.

Spróbuj wymyślić własną gazetę.

Zadbaj o szatę graficzną. Zdecyduj, jakiego typu czasopismo stworzysz. Wybierz interesującą Cię tematykę. Przeprowadź wywiady z domownikami na pomysłowe tematy. Zilustruj gazetę.

Na fotografie gazet czekam do 13 maja. To zadanie obowiązkowe, na ocenę.

Zachowajcie te gazety aż do powroty do szkoły. Bardzo chcę je zobaczyć „na żywo”. A może będziecie wydawać takie czasopismo cyklicznie?

Oj, żeby się udało! Trzymam kciuki! I umieram z ciekawości!