Język polski dla klas 5b i 5c, 6c, 7a [3]
24 - 27.03.2020r.
Witam wszystkich, szczególnie tych, którzy już pilnie pracują. Czekam, aż dołączą pozostali uczniowie. Jeżeli ktoś ma taką możliwość, to proszę zadania pisać na komputerze. Dla siebie zapisujcie je na nowym, opisanym folderze, aby móc jeszcze do tych treści zajrzeć. Przysyłajcie je na adres dariapanek@interia.pl .W tytule maila proszę pisać, od kogo są zadania. Sprawdzajcie też, co dzieje się na e-dzienniku. D.Panek
Język polski – klasy 5B i 5C – zadania [3]
Temat: Jak napisać opowiadanie odtwórcze?
Dzisiaj nowy temat, choć już wcześniej pisaliście opowiadanie odtwórcze. Ta forma wypowiedzi powinna zawierać wydarzenia przedstawione w kolejności chronologicznej (czyli od najwcześniejszego do ostatniego). Najpierw nadajemy swojej historii tytuł. Najlepiej jest zacząć pisać takie opowiadanie od stworzenia planu. Wtedy żadne wydarzenia nam nie umkną. Gdy już mamy plan wydarzeń, zabieramy się do pisania opowiadania. Pamiętamy o akapitach (przynajmniej trzy – wstęp, rozwinięcie, zakończenie, ale dobrze jest każdą nową myśl/ nowe wydarzenie zaczynać od akapitu). Każdy punkt planu rozwijamy w kilka zdań. Można wprowadzać dialogi, choć nie jest to bezwzględnie konieczne.
Przeczytajcie informacje za strony 226 w podręczniku, następnie wykonaj ćw. 1 ze str.227 (możesz napisać na komputerze).
Teraz zajrzyj do Mitu o Dedalu i Ikarze (str. 232 w podręczniku) i napisz jego plan w punktach.
Powodzenia i do dzieła! D.Panek
Język polski – klasa 6c – zadania [3]
Temat lekcji: Czy mógłbym/ mogłabym zadać kilka pytań? – wywiady z bohaterami lektury pt. „Ania z Zielonego Wzgórza”.
Dzisiaj porozmawiacie z niektórymi bohaterami lektury. Nie, nie z Anią.
Co to jest wywiad? To zapis rozmowy z jakąś osobą.
CECHY WYWIADU:
- spontaniczność, naturalność (wywiad nie powinien być sztuczny)
- dialogowy charakter (wywiad ma charakter rozmowy dwóch osób)
- niejednorodność stylistyczna (fachowa terminologia, styl oficjalny i potoczny)
- wywiad może łączyć w sobie wiele tematów, dziedzin, ale nie może być o wszystkim.
Najczęściej zadaje się pytania otwarte, czyli takie, które zmuszają rozmówcę do szerszej wypowiedzi, np. Co sądzi Pan o nauczaniu dzieci i młodzieży w sposób zdalny?
Czasami (ale dużo rzadziej) stosujemy pytania zamknięte. Niestety takie pytania umożliwiają odpowiedzi tak/nie/nie wiem, a wywiad przeprowadzony w ten sposób jest nieatrakcyjny.
Do wywiadu trzeba się dobrze przygotować, zdobyć informacje o rozmówcy, zaplanować na jaki temat ma być prowadzony wywiad. Wywiad powinien zawierać interesujący tytuł i składać się z trzech części (wstępu, w którym przedstawiamy naszego rozmówcę, rozwinięcia z pytaniami i odpowiedziami oraz zakończenia, w którym dziękujemy rozmówcy za rozmowę)
A oto Twoje zadanie na dziś: przygotuj wstęp wywiadu i pięć pytań do wybranej osoby: Maryli, Mateusza, Diany albo Gilberta na temat Ani i jej pojawienia się na Zielonym Wzgórzu. Na razie nie udzielaj odpowiedzi. Wybiorę najciekawsze pytania i zadam wszystkim dokończenie wywiadu.
Czekam na odpowiedzi. Ściskam Was na odległość. D.Panek
Język polski – klasa 7A – zadania [3]
No jak tam załogo, tylko dwie osoby pracują w Waszej klasie. Przystąpcie do pracy, nalegam.
Temat lekcji: Czy mogę zadać Pani/Panu kilka pytań? – o wywiadzie.
Nad pięknym Gopłem rozegrały się przerażające wydarzenia, których skutkiem była śmierć
i cierpienie wielu osób. Co o tym sądzą mieszkańcy okolicznych miejscowości, wieśniacy, zaproszeni do zamku na ucztę rycerze i damy, czy w końcu służba zamkowa – spróbujcie się tego dowiedzieć, ale najpierw otwórzcie podręczniki na stronie 314 – 315 i przeczytajcie informacje o wywiadzie. Teraz wybierzcie sobie jedną z postaci, która nie straciła życia i zadaj jej pięć pytań na temat Balladyny i jej postępowania. Udziel odpowiedzi na zadane pytania. Pamiętaj o tytule wywiadu, wstępie (krótkim przedstawieniu rozmówcy), rozwinięciu (pytaniach i odpowiedziach) oraz o zakończeniu (podziękowaniu rozmówcy za poświęcony czas). Nie zadawaj tylko pytań zamkniętych, bo wywiad będzie nieatrakcyjny.
Liczę, że sobie poradzicie. Trzymam kciuki. D.Panek