Język polski klasa 6c [7]
j.polski kl. 6C tydzień 20-24.04. [7]
Poniedziałek
Temat: Przypomnienie wiadomości o częściach zdania.
Zapoznaj się z przypomnieniami oraz nowymi wiadomościami z podręcznika ze stron 161-164. Znasz już podmiot (kto? Co? Wykonawca czynności), orzeczenie (co robi? Czynność), przydawkę (jaki? jaka? Jakie? Jacy? – określenie rzeczownika), dopełnienie ( Kogo? Czego? Komu? Czemu? Kogo? Co? Z kim? Z czym? O kim? O czym? – określenie czasownika)i okolicznik ( kiedy? Gdzie? Skąd? Po co? Dlaczego? Jak? W jaki sposób? – określenie czasownika). Czasami orzeczenie wyrażone jest dwoma wyrazami (orzeczenie imienne), a podmiot nie zawsze jest w mianowniku. Jeżeli zaś podmiot nie jest wyrażony wprost i trzeba się domyślić, kto jest wykonawcą czynności, mówimy, że jest to podmiot domyślny.
Musisz nabrać wprawy, dlatego wykonaj zadania z zeszytu ćwiczeń.
1 i 2 str. 41 (pamiętaj, że zdania nierozwinięte mają tylko podmiot i orzeczenie).
3,4,5 str.42 i jeszcze 7 i 8 ze str. 43. Na zadania czekam do piątku 24.04. dariapanek@interia.pl
Wtorek
Temat: Jeszcze o częściach zdania.
Dzisiaj znowu męczące zadania, ale ćwiczenie czyni mistrza.
Wykonajcie zadania z zeszytu ćwiczeń
9 i 10 str.44 , 12 i 13 str. 45, 14 i 15 str. 46, 16 i 17 str. 47. Na te zadania macie czas do poniedziałku 27.04. dariapanek@interia.pl
Środa 2 lekcje
Temat: Układamy dyktando – pisownia wyrazów z rz i ż.
Przepisz wyrazy do zeszytu. Naucz się ich. Wybierz 15 z nich i użyj w zdaniach. Historyjki nie przysyłaj.
Drzemka, zegarmistrz, ujrzał, malarz, kolejarz, książka, sierżant, służba, mżawka, brzeg, żyto, żaba, żuraw, marzyciel, obrażony, drużyna, biżuteria, brzuszek, małżeństwo, mężczyzna, żona, wieża, strażnik, róże, przygotowania, rzeczy, wrzawa, drżeć, olbrzymi, kradzież.
Temat: Przygotowujemy wypowiedź o charakterze argumentacyjnym.
Z argumentami spotykaliście się już niejednokrotnie. Ile to razy przekonywaliście rodziców, aby pozwolili Wam pójść do… albo aby kupili wam … Musieliście użyć trafnych argumentów, żeby dali się przekonać.
Przeczytaj z podręcznika ze str. 123 -124 wiadomości oraz przykładową wypowiedź argumentacyjną. Przyjrzyj się uważnie, jak jest zbudowana.
Wykonaj pisemnie zad.1 ze str. 124. Używaj pełnych, rozwiniętych zdań. Zadanie jest obowiązkowe na plusa. Czekam na nie do poniedziałku 27.04. dariapanek@interia.pl
Piątek
Temat: Zaczynamy przygodę ze Stasiem i Nel.
Czas zacząć nową lekturę pt. „W pustyni i w puszczy”. Przeniesiemy się z nią na inny kontynent, do Afryki. Aby się dobrze do niej przygotować, przeczytaj ze str. 144-145 informacje o lekturze i jej autorze, laureacie literackiej nagrody Nobla, Henryku Sienkiewiczu. Zrób notatkę w dowolnej formie. Nie przysyłaj jej.
Zacznij czytać, jeśli posiadasz lekturę. Jeśli nie masz książki, poszukaj na You Tube darmowego audiobooka lub internetowej wersji do czytania. Nie odwlekaj czytania.