List do rodziców
Szanowni Rodzice, drodzy Uczniowie!
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. poz. 410, 492, 595, 642, 742 i 780) oraz projektami zmieniającymi rozporządzenie oraz obecnie wydanymi Wytycznymi GIS, MZ i MEN informuję, że szkoła nadal i prawdopodobnie do 7 czerwca 2020 r. będzie realizowała swoje zadania z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
Od 25 maja 2020 r. zostanie otwarty jeden niewielki oddział przedszkolny dla dzieci z 10 - godzinnych grup przedszkolnych, kierowany głównie do dzieci, których rodzice pracują w służbie zdrowia, służbach mundurowych, w oświacie, do dzieci wyłącznie zdrowych i spełniających kryteria i procedury zatwierdzone przez Powiatową Stację Sanitarno - Epidemiologiczną w Bydgoszczy.
Rodzic i dziecko przed wejściem do szkoły będą mieli przeprowadzony pomiar temperatury ciała. Nie będzie możliwości osobistego kontaktu rodziców z nauczycielami czy dyrektorem szkoły (kontakt tylko drogą elektroniczną, telefoniczną). Rodzic będzie musiał podporządkować się poleceniom pracowników szkoły, ponieważ na terenie placówki obowiązuje wysoki reżim sanitarny. Koniecznością będzie złożenie stosownych oświadczeń, potwierdzenie podpisem, że zapoznano się z procedurami i zamierza się ich przestrzegać. Rodzic dodatkowo deklaruje natychmiastowe przybycie do szkoły w sytuacji złego samopoczucia dziecka, które będzie czekało, odizolowane od innych, w przeznaczonym do tego celu pomieszczeniu szkoły. Ze szczegółowymi informacjami, procedurami dla rodziców zgłaszających chęć posłania dziecka do oddziału przedszkolnego przed otwarciem szkół, zwrócą się wychowawcy grup 0b i 0c. Złożenie pełnej dokumentacji potwierdzającej gotowość współpracy ze szkołą do dnia 21 maja włącznie w dyżurce szkoły umożliwi mi podjęcie decyzji o przyjęciu dziecka do nowo otwartej grupy przedszkolnej i poinformowanie o decyzji.
Od 18 maja szkoła może zorganizować zajęcia rewalidacyjne dla dzieci niepełnosprawnych. Nauczyciele rewalidatorzy skontaktowali się z rodzicami dzieci, które korzystają z tej formy wsparcia. Jeśli ktoś jest zainteresowany zajęciami na terenie szkoły w dniach od 18 do 25 maja br., nauczyciele przekażą komplet oświadczeń, zapoznają z procedurami i podadzą do podpisu stosowne oświadczenia. Uczeń na zajęcia przybywa sam. Dziecko poniżej 7 roku życia podchodzi z jednym opiekunem, z którym żegna się przed szkołą. Przed wejściem do szkoły obowiązkowy będzie pomiar temperatury ciała. Jeżeli na korytarzach będzie przebywała grupa dzieci przedszkolnych, bądź inni uczniowie, lub rodzice przedszkolaków, przybyłe dziecko zaczeka przed szkołą, aby nie spotykać się z innymi. Pracownik szkoły zaprosi je, kiedy będzie to bezpieczne. Dziecko otrzyma nowy plan zajęć oraz wskazanie miejsca, do którego uda się niezwłocznie po przybyciu. Obowiązkiem ucznia będzie posiadanie maseczki, rękawiczek jednorazowych, dokonanie dezynfekcji rąk przed wejściem i w razie potrzeby również w trakcie zajęć. Na zajęciach nauczyciele i uczniowie nie noszą biżuterii – na rękach poniżej łokcia. Na teren szkoły nie wnosi się przyborów papierniczych, pomocy naukowych, książek, nie zabiera się wytworów pracy do domu. W przypadku wystąpienia u ucznia czy nauczyciela niepokojących oznak sugerujących zakażenie koronawirusem, zajęcia będą natychmiast przerwane, a osoby trafią do pomieszczenia izolującego osobę od innych. Zostanie wszczęta procedura reagowania na sytuacje podejrzenia zakażenia wirusem COVID-19. Rodzic dziecka będzie zobowiązany natychmiast przybyć do szkoły. Jeżeli rodzic ucznia do dnia 21 maja włącznie dostarczy do szkoły, do dyżurki szkoły komplet niezbędnych podpisanych dokumentów (przysłanych przez nauczyciela rewalidacji), to w następnym tygodniu zostanie przekazany uczniowi plan zajęć. Podobnie jak w sytuacji innych grup, kontakt z nauczycielami i dyrekcją szkoły odbywa się wyłącznie drogą elektroniczną czy telefoniczną.
Od 25 maja dla klas ósmych, a od 1 czerwca dla uczniów pozostałych klas, szkoła zapewni możliwość konsultacji oraz korzystania ze zbiorów biblioteki szkolnej. Warunkiem korzystania z zajęć będzie spełnienie wysokiego rygoru higienicznego w szkole, określonego przez Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Zdrowia. Uczeń przed wejściem do szkoły zdezynfekuje ręce. Będzie posiadał maseczkę ochronną oraz rękawiczki jednorazowe. Jeżeli w momencie przyjścia do szkoły na wyznaczoną godzinę na korytarzu znajdzie się zbyt wiele osób, zaczeka przed budynkiem i będzie oczekiwał na zaproszenie przez pracownika szkoły. Uczeń będzie zobligowany do przestrzegania procedur przychodzenia i wychodzenia ze szkoły, przebywania w szkole, w tym bibliotece szkolnej, szatni, korytarzu, toalecie i sali dydaktycznej (należy pamiętać, że na jednego ucznia przypadają 4m², uczeń zachowuje dystans do innych 2m oraz że w tym czasie w szkole będą również dzieci przedszkolne, ich rodzice, pracownicy szkoły, uczniowie w świetlicy, korzystający z rewalidacji, uczniowie korzystający z konsultacji u innych nauczycieli). Uczeń musi stosować się do poleceń pracowników szkoły. Zakładam, że konsultacje będą odbywały się z jednym uczniem, a nie grupowo i po spełnieniu przez ucznia oświadczeń i procedur przygotowanych na tę okoliczność oraz zatwierdzonych przez Powiatową Stację Sanitarno - Epidemiologiczną w Bydgoszczy. Jeżeli na tydzień przed planowanymi konsultacjami (po ustaleniu przez nauczyciela i ucznia potrzeby spotkania) zostaną dostarczone do dyżurki szkoły stosowne oświadczenia oraz potwierdzenia zapoznania i przestrzegania procedur (będą wkrótce do pobrania ze strony szkoły), to wyznaczę miejsce, czas i zasady możliwości konsultacji z nauczycielem. W przypadku wystąpienia u ucznia czy nauczyciela niepokojących oznak sugerujących zakażenie koronawirusem, podobnie jak na innych zajęciach, konsultacje będą natychmiast przerwane, a osoba trafi do pomieszczenia izolującego od innych. Zostanie wszczęta procedura reagowania na sytuacje podejrzenia zakażenia wirusem COVID-19. Rodzic dziecka będzie zobowiązany natychmiast przybyć do szkoły.
Od 25 maja uczniowie klas I-III mogą brać udział w zajęciach opiekuńczo - wychowawczych z elementami dydaktycznymi. Nauczanie online dla dzieci jest nadal obowiązkowe i tam będzie realizowana podstawa programowa. Zajęcia opiekuńcze w SP 10 przewiduję w szkolnej świetlicy w grupie do 10 „świetlików” i dedykuję głównie tym, których rodzice nie mogą zapewnić im opieki w domu. Szkoła zorganizuje zajęcia dla uczniów, których rodzice złożą prośbę, oświadczenia i podpisane procedury (m.in.: pobytu, szybkiej komunikacji z rodzicem, przyprowadzenia, odebrania ze szkoły, reagowania na sytuację podejrzenia zakażenia wirusem COVID-19) określające pobyt dziecka w świetlicy. W ten sposób zgłoszą chęć współpracy i gotowość odbioru dziecka w każdym czasie, gdyby dziecko było odizolowane od innych osób ze szkoły w związku ze złym samopoczuciem. Z sali zostały usunięte przedmioty i sprzęty, których nie można dezynfekować (dywany, pluszaki, książki, puzzle, tekturowe gry itp.) Z parapetów w sali usunięto zbędne dekoracje i część roślin. Przed wejściem do szkoły należy zdezynfekować ręce, dokonany zostanie pomiar temperatury ciała dziecka i rodzica. Rodzice zachowają dystans społeczny 2m od innych dzieci i rodziców, przy czym należy zachować rygorystyczne zasady zasłaniania ust i nosa, należy nosić rękawiczki jednorazowe. Bezwzględnie trzeba podporządkować się poleceniom pracowników szkoły. Proponowane zajęcia będą ograniczały aktywność sprzyjającą bliskiemu kontaktowi pomiędzy uczniami. Odległość pomiędzy stanowiskami będzie wynosiła min.1,5 m (1 uczeń 1 ławka). Każdy uczeń będzie posiadał przyporządkowane przybory, zabawki. Uczniowie nie powinni wymieniać się zabawkami ani przynosić zabawek z domu. W celach bezpieczeństwa nie zostanie uruchomione wydawanie obiadów. Godziny otwarcia świetlicy będą dostosowane do potrzeb rodziców, ale nie dłużej niż dotychczas. W najbliższym czasie wychowawcy nawiążą z Państwem kontakt w tej sprawie. Dokonamy rozeznania. Zainteresowanym przekażemy zestaw dokumentów (będą też na stronie szkoły do pobrania) do zapoznania, podpisania i złożenia w dyżurce szkoły do 21 maja włącznie. Proszę pamiętać, że kontakt z nauczycielami i dyrektorem szkoły odbywa się wyłącznie telefonicznie lub drogą elektroniczną.
Szanowni Państwo, ławki, krzesła, klamki, włączniki prądu, poręcze, meble, pomoce dydaktyczne itp. podczas zajęć będą dezynfekowane. Środki higieniczne i zabezpieczające będą dostarczane na bieżąco. Procedury postaramy się udoskonalać w miarę potrzeb. Pracownicy podlegają pomiarowi temperatury ciała i też będą zobligowani do przestrzegania procedur. Ich komunikaty do dzieci i rodziców mają usprawnić pobyt w szkole. Wysoki reżim jest niezbędny, aby zadbać o bezpieczeństwo dzieci, Państwa i Waszych rodzin, ale i pracowników szkoły. Zdaję sobie sprawę z utrudnień, jakie wprowadzam, z drugiej jednak strony wywiązuję się z obowiązku i obietnic, jakie Państwu złożyłem. To wszystko dzieje się po to, aby Wasze dzieci były przede wszystkim zdrowe!!!
Proszę sobie wyobrazić, co by było, gdybym nie wprowadził tych wszystkich obostrzeń?
Rozumiem potrzebę otwarcia szkół i pobytu dzieci w placówce. Dlatego tak jak mogę, chcę pomóc Państwu w opiece nad nimi. Warto jednak pamiętać, że zwiększenie kontaktu Państwa dziecka z innymi jest eksponowaniem go na wirusy, tworzeniem dodatkowych okazji do zakażenia. W tej trudnej dla wszystkich sytuacji musimy liczyć się z wszelkimi konsekwencjami naszych decyzji. Obyśmy wspólnymi siłami ochronili dzieci i siebie samych, liczę na życzliwą współpracę.
Koniecznie proszę o zapoznanie się z wytycznymi GIS znajdującymi się w formie załączników do listu.
Z poważaniem,
W. Parszyk