POLSKO-BIAŁORUSKO-UKRAIŃSKI KONKURS RECYTATORSKI - WIERSZE AGNIESZKI FRĄCZEK

Opublikowano: 2019-11-28 22:20
W środę 27 listopada klasa II a , II b i dzieci z Białorusi i Ukrainy brały udział w POLSKO BIAŁORUSKO UKRAIŃSKIM KONKURSIE RECYTATORSKIM - WIERSZE AGNIESZKI FRĄCZEK.
Agnieszka Frączek to urodzona w 1969 roku polska poetka, która swoją popularność zawdzięcza wierszom dla dzieci. Jej książki wyróżniają się na tle innych, podobnych publikacji tym, że motywem przewodnim wielu z nich jest poprawna polszczyzna.
Z wykształcenia Agnieszka Frączek jest germanistką, mogącą się poszczycić tytułem doktora habilitowanego językoznawstwa. Jest adiunktem na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie wykłada w Instytucie Germanistyki na Wydziale Neofilologii. Zajmuje się też leksykografią – w ramach tego zajęcia nie tylko bada stare, zabytkowe słowniki polskie i niemieckie, ale również współtworzy słowniki współczesne. Jest redaktorem naukowym „Wielkiego słownika niemiecko-polskiego, polsko-niemieckiego” wydawnictwa PWN, który w roku 2010 został uhonorowany przez „Magazyn Literacki Książki” tytułem Książki Roku.
Swoją twórczość poetycką kieruje do czytelników najmłodszych. Ma w swoim dorobku kilkadziesiąt książeczek – zbiorów wierszy – w których rolę pierwszoplanową gra język polski. Jednak nie chodzi w nich o poznawanie literek i prostych słów, jak to ma często miejsce w książkach innych autorów literatury dziecięcej tego typu. Agnieszka Frączek podjęła się bowiem zadania dość karkołomnego, z którego wybrnęła jednak obronną ręką. Jej wiersze objaśniają bowiem młodym bibliofilom pojęcia, które nierzadko sprawiają problemy nawet dorosłym. Dziecko dowiaduje się z nich, czym są frazeologizmy („Siano w głowie, czyli trafiła kosa na idiom”), homofony („Jedna literka, a zmiana wielka”) czy homonimy („Kanapka i innych wierszy kapka”). Poetka uczy też, czym są przysłowia i czym różnią się one od idiomów („Gdy przy słowie jest przysłowie”), pomaga ustrzec się popularnych błędów językowych („Byk jak byk” i „Złap byka za rogi”) oraz zachęca do zabaw językowych i logopedycznych, dzięki którym dzieci w przyjemny, zabawny sposób uczą się poprawnej wymowy („Rymowane dranie, czyli wiersze trudne niesłychanie”, „Kelner Kornel i inne wiersze niesforne”,
„Muł mądrala i innych wierszy co niemiara” czy „Struś na cisie i inne fisie”).
Agnieszka Frączek pisze również przezabawne wierszyki o wszelkiego rodzaju zwierzętach. Pięknie ilustrowane książeczki o dzikich bestiach i udomowionych pupilach – od kotów i krów, przez żaby, ślimaki, krety, zające, aż po słonie czy nawet mamuty – sprawią, że czytanie stanie się doskonałą pouczającą zabawą zarówno dla dzieci, jak i dla ich rodziców.
Ponadto autorka w swoich książkach kierowanych do dzieci podejmuje też tematy znacznie poważniejsze. Mali czytelnicy mogą się z nich nauczyć zasad dobrego wychowania („Dobre obyczaje, czyli w lekkim tonie o bon tonie”) oraz ekologii („Dobre obyczaje, czyli z przyrodą za pan brat”). Mogą też z pomocą pełnych wrażliwości wierszyków uczyć się o tym, czym jest miłość („Kocham Cię!”), o tym, jak ważną rolę w ich życiu pełnią rodzice („Kochana mamusia”, „Kochany tatuś”), a nawet o tym, na czym polega adopcja i o radości, jaką przynosi pojawienie się w rodzinie długo wyczekiwanego dziecka („Jeśli bocian nie przyleci”).
Za swoją twórczość literacką Agnieszka Frączek została nagrodzona, między innymi, Dużym Dongiem od Polskiej Sekcji IBBY, Nagrodą Edukacja XXI 2008 w kategorii literatury dla dzieci i młodzieży oraz Nagrodą imienia Marii Weryho-Radziwiłłowicz, która przyznawana jest przez miesięcznik „Bliżej Przedszkola” osobom i instytucjom pracującym na rzecz rozwoju małego dziecka.
Mali miłośnicy pięknego słowa recytowali wiersze Agnieszki Frączek. Wszyscy artyści wykazali się niebywale piękną interpretacją oraz siłą wyrazu. Jury pod przewodnictwem dyrektora Szkoły Podstawowej nr 10 w Bydgoszczy pana Waldemara Parszyka doceniło wyraz artystyczny i zaangażowanie uczestników konkursu. Dla dzieci z Ukrainy i Białorusi wiersze Agnieszki Frączek okazały się nie lada wyzwaniem, z którego wyszły zwycięsko. Komisja wyłoniła trzech zwycięzców oraz przyznała cztery wyróżnienia i pochwały.
Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu recytatorskiego za twórczą inwencję i dobry humor, który potrafi rozgrzać każdą publiczność!
Poniżej podaję wyniki:
 
Im Zuzanna Bukolt 
IIm Yelyzaveta Hliskyhh
IIIm Weronika Kozłowska
 
Wyróznienia:
Bartosz Małkowski
Nadia Michta
Oliwia Gackowska
Norbert Góralski
 
Pochwały:
Amelka Dudziak
Kyrylo Kondratiev Ukraina
Magdalena Wróblewska
Michalina Grajnert
Lena Domańska
Antoni Maćkowiak
Jan Leciejewski
Tomasz Musiała
Artsemi Grigorczuk Białoruś
Kravchenko Mykyta Ukraina
Bartek Klawikowski
Bianka Romel
Amelia Kilichowska
Lenka Witkowska
Korneliuk Kyrylo Ukraina
Prykhoda Vitalii  Ukraina
 
   Dziękujemy organizatorom Ewie Moczadło i Joanna Kmiecik.
 
Katarzyna Chrzanowska Dorota Gołębiowska