"Walizka z podróży" - relacja

Opublikowano: 2024-12-16 17:40

,,Cel podróży to nie miejsce, do którego zmierzasz, a nowa perspektywa, z jaką patrzysz na świat" - słowa te, wypowiedziane po raz pierwszy przez Henry'ego Millera, były mottem przewodnim spotkania otwierającego Miejski Projekt Edukacyjny pt. ,,Walizka z podróży". Projekt ten jest realizowany w myśl założeń Programu Rozwoju Edukacji Bydgoszczy na lata 2021-2030 i skierowany do bydgoskich przedszkolaków i ich nauczycieli.

      Dzień 10.12.2024 r. był dla SP 10 dniem szczególnym. To właśnie tam, w sali gimnastycznej, zaprezentowano pierwsze efekty autorskiego programu, mającego na celu wzrost tolerancji wobec odmienności oraz przeciwdziałanie dyskryminacji.

Wraz z zaproszonymi gośćmi:

Panią Marią Gałęską - Przewodniczącą Komisji Edukacji Rady Miasta UM Bydgoszczy;

Panią Magdaleną Buschmann - Dyrektorką WEiS UM w Bydgoszczy;

Panią dr. Elżbietą Szefler - Profesorem UKW w Bydgoszczy;

Panią Krystyną Nowak - Groblewską - Wizytatorem Kuratora Oświaty w Bydgoszczy;

Panem Michałem Laskowskim - Dyrektorem MOEN w Bydgoszczy;

Panią Sylwią Matuszewską - Hałas - Doradczynią metodyczną;

Panią Martą Bukolt - Przewodniczącą Rady Rodziców SP nr 10;

Panią Wiolettą Majchrzak - Wicedyrektorką SP nr 10 w Bydgoszczy;

Dyrektorami bydgoskich przedszkoli i szkół, nauczycielami i pracownikami szkoły, studentami i uczniami;

odbył się ,,lot" do czterech państw, „zamkniętych” w walizkach.

O komfort podróży zadbali:

Pan Waldemar Parszyk - dyrektor SP nr 10 w Bydgoszczy, pilot podróży;

Pani Wioleta Krenska - nauczycielka klas wczesnoszkolnych, która zapoznała przybyłych gości z walizką z mroźnej Islandii;

Pani Sylwia Daszkowska - nauczycielka edukacji przedszkolnej, dzięki której można było zapoznać się z walizką z energetyzującego Meksyku;

Pani Justyna Gul - nauczycielka edukacji przedszkolnej, wraz z którą uczestnicy spotkania doświadczyli słonecznej Hiszpanii;

Pani Izabela Filipczak - nauczycielka edukacji przedszkolnej, z którą odkryto sekrety walizki z kraju kwitnącej wiśni - Japonii;

Panie Agnieszka Brzeska i Joanna Kościelna - kolejno nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, oraz szkolna logopeda, w trakcie lotu serwowały regionalne potrawy z odwiedzanych krajów.

Warto podkreślić, że ,,Walizka z podróży" nie jest projektem geograficznym czy podróżniczym. Jego celem głównym jest jeszcze lepsze wychowywanie dzieci - na ludzi otwartych, tolerancyjnych, empatycznych, przyjaznych. Realizacja owych założeń odbywać się ma poprzez zabawę, muzykę i taniec, zapoznanie z brzmieniem różnych języków, poznanie dzieci i zwyczajów odmiennych kultur.

Projekt opiera się na przygotowaniu walizek z różnych stron świata, a ich zawartość stanowi niespodziankę zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. Każda walizka jest wyposażona w liczne pomoce dydaktyczne związane z danym krajem, m.in. flagę, stroje, symbole, mapy. W wyposażeniu znajduje się również maskotka oraz list od autorki walizki, które wprowadzają dziecko w nieznany mu świat. W środku znajduje się również instrukcja wraz z przykładowymi zadaniami, nauczyciel może skorzystać z proponowanych aktywności, ale również włączyć własną kreatywność i przy pomocy elementów znalezionych wewnątrz walizki, stworzyć zupełnie inną, innowacyjną lekcję.

Podczas wydarzenia otwierającego I edycję “Walizki z podróży”, zaproszeni goście mieli możliwość zapoznania się ze szczegółowym programem projektu, obejrzeć zawartość walizek oraz posłuchać relacji nauczycielek, które jako pierwsze miały okazję korzystać z przygotowanych przez siebie materiałów. W trakcie spotkania dyrektorzy przedszkoli i szkół otrzymali wszelkie potrzebne informacje dotyczące wzięcia udziału w projekcie.

               Zwieńczeniem prezentacji projektu była wystawa prac plastycznych dryrektora Waldemara Parszyka pt.: „Farby wodne – akwarela”, w trakcie której uczestnicy mogli dopytać o nurtujące ich kwestie.